Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Уряд України схвалив проект міжнародної угоди з Грузією, відповідно до якої громадяни наших держав зможуть перетинати кордон не тільки за закордонним паспортом, але й за внутрішнім паспортом нового зразка, оснащеним чіпом для зберігання біометричних даних. Іншими словами, за тим, що носить офіційну назву «паспорт громадянина України у формі ID-картки». Час перебування за таким документом буде стандартним відповідно до міжнародних правил: не більше 90 днів протягом кожних 180 діб. Наразі такий режим перетину кордону діє між Україною та Туреччиною. З Грузією ж він набуде чинності тоді, коли угоду підпишуть та затвердять голови урядів наших держав.
Однак проект угоди містить деякі обмеження: планується, що в'їзд за паспортом у формі ID-картки буде дозволений лише у прямому сполученні, тобто за допомогою прямих авіарейсів та морських суден між Україною та Грузією. Якщо ж українець забажає в'їхати до Грузії з території третьої країни, йому доведеться на кордоні пред'явити закордонний паспорт. Такий самий режим планується і для громадян Грузії.
Із чим пов'язані такі обмеження, поки що незрозуміло, тож експерти висловлюють різні версії щодо них. Наприклад, голова громадської організації «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко вважає, що обмеженість рейсами прямого сполучення для громадян України та Грузії може пояснюватися відсутністю спеціального обладнання для зчитування інформації з ID-карт на всіх пунктах пропус¬ку через державний кордон Грузії та України, які мають міжнародний статус, тобто у яких дозволено перетин кордону громадян третіх країн. Передусім, йдеться про наземні пункти пропуску.
Якщо ця версія має рацію, то за якийсь час, по мірі комплектації усіх наземних пунктів пропуску на обох державних кордонах - як України, так і Грузії - це обмеження врешті-решт буде скасовано.
Утім, аналітик цієї ж організації Катерина Кульчицька має дещо іншу думку з приводу запланованих обмежень. Вона вважає, що обмеження подорожей за ID тільки морем і повітрям спрямовує поїздки у вигідний для транспортної інфраструктури обох країн формат і спрощує питання безпеки. «На таке рішення могло вплинути небажання сторін приймати мандрівників з ID-картками
з території Росії, з якою межують обидві країни, адже це зайвий безпековий ризик. Подорожувати з ID-картками будуть переважно туристи, що їдуть витрачати гроші, які можна буде вкладати в розвиток аеропортів і морських портів. Також це туристи, яких легше контролювати, які є чітко врегульованими і не становлять безпекових ризиків», - вважає пані Катерина.
Існує ще одна версія таких обмежень: річ у тім, що українська ID-картка наразі не є міжнародно визнаним документом. Відтак ситуація, коли, наприклад, громадянин України намагається в'їхати за ID-карткою до Грузії через сухопутний пункт пропуску на кордоні з Азербайджаном чи, скажімо, Вірменією, у грузинського при-кордонника одразу викликає питання: на якій підставі українець опинився у тій державі? Адже в'їзд до Азер-байджану громадянина України за таким документом неможливий? Те ж саме діє і для Вірменії чи, тим більше, Росії, а також для стикувальних рейсів міжнародних авіакомпаній. Із цього правила є лише один виняток - Туреччина, яка визнає українські ID-картки як міжнародні посвідчення особи. Проте тут вже можуть бути складнощі для громадян Грузії'.
У якому вигляді угода набуде чинності, поки що невідомо - адже перед її остаточним підписанням, сторони зазвичай обмінюються своїми зауваженнями та доходять, врешті-решт, компромісу. Однак зауважимо, що за будь-яких умов великого впливу на туристичний рух ця угода не справить. Наразі отримати закордонний паспорт в Україні не становить жодної проблеми - ажіотажний післябезвізовий попит зійшов нанівець, паспорти оформлюються вчасно та коштують порівняно недорого. А дозволяє він багато: перебуваючи в Грузії на підставі закордонного паспорта, наш громадянин без проблем може з'їздити до того ж Єревану, Баку чи злітати, наприклад, до Казахстану чи Еміратів, на відміну від в'їзду за ID-карткою, яка невдовзі даватиме можливість перебувати лише в Грузії.
З іншого боку, в нашій державі досі не запроваджено обов'язкового обміну внутрішніх паспортів старого зразка на ID-картки (та й навряд чи буде запроваджено). Тому «паспортний» потік між Грузією та Україною завжди переважатиме «карточний»: це вже перевірено на турецькому прикладі. 

назад >>>